Podatkovni višemedijski prijenos i računalne mreže
Seminarski zadaci – 2007/2008
Broj u uglatim zagradama pored naziva teme predstavlja broj studenata koji bi trebali raditi na toj temi.
Sve radove treba izraditi kao „white paper“ i predati u MS-Word i PDF formatu.
Također treba pripremiti prezentaciju.
Odabrani radovi će se trebati unijeti i u hrvatsku wikipediju.
Radovi odabrani za prezentaciju dobivaju dodatne bodove.
Radovi odabrani za wikipediju dobivaju dodatne bodove.
1. Skype collaboration Extras [2]
2. Collaboration Software – pregled [2]
7. Meta podaci višemedijskih sadržaja [2]
9. PC kao kućna telefonska centrala [1]
11. Vizualizacija Lempel - Ziv kodiranja [1]
12. Poser – program za animaciju ljudskog tijela [1]
13. Formati zapisa snimki pomicanja karakterističnih točaka na snimci ljudskog tijela u pokretu [1]
15. Obnavljanje starih zvučnih snimki [1]
17. Zvučna pomoć slijepima [1]
18. Filtri za obradu slika u Photoshopu i Gimpu [1]
19. Plug in-ovi za Photoshop i Gimp [1]
20. „Stop motion“ animacija [1]
21. Programi za umjetničku vizualizaciju [1]
22. Vizualizacija podataka [1]
23. Virtualni laboratoriji [2]
25. Software za vježbanje glasa i sluha
Skype omogućava dodavanje funkcionalnosti „Extras“
Zadatak je pronaći funkcionalnosti koje bi bile korisne za udaljenu suradnju (remote collaboration) kao što su: whiteboarding, application sharing, prezentacija (ppt?) one-to-many, … i sl. Između nekoliko ponuđenih za istu funkcionalnost, napraviti usporedbu i preporučiti jednu.
Obavezno isprobati svoje prijedloge.
Predložiti paket „extras“ koristan za udaljenu suradnju. Naglasak staviti na besplatne dodatke, ako je moguće naći odgovarajuće.
Napraviti pregled alata za on-line kolaboraciju više sudionika (>2). Posebnu pažnju posvetiti besplatnima.
Predložiti besplatni alat. Instalirati ga i isprobati suradnju tri ili više sudionika preko veza različitih propusnosti: V.90, 1 Mbps, >10Mbps
Okvirni popis potrebnih funkcionalnosti:
· Video meeting
· Presentation (one-to-many)
· Application sharing
· Whiteboarding
· Voting
· File sharing
· Meeting recording
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_collaborative_software
http://www.gatherplace.net/gp/compare_gatherplace.jsp;jsessionid=8E93334354B605C927F74EFB70F7BADC
Opisati PDF zapis: vrste sadržaja, načini kodiranja, kompresije. Posebno obratiti pažnju na mogućnost pretraživanja sadržaja. Kako to funkcionira kod dokumenata koji su dobiveni od word, excel, ppt i sličnih sadržaja, a kako kod scaniranih dokumenata. Što će se kod scaniranih moći pretražiti, a što ne ?
Mogućnost pretraživanja meta podataka (document properties). Kako se meta podaci mogu eksportirati, tj, prenijeti u neki drugi format (npr u word) i obratno, kako se mogu preuzeti iz nekog drugog formata.
Proučiti Adobe Acrobat Professional i njegove mogućnosti import/eksport meta podataka.
Napraviti podroban opis formata. Opisati koji se sadržaji i na koji način kodiraju te dekodiraju. Dati primjere. Za koje je sadržaje ovo dobar, a za koje loš način kodiranja. Usporediti s drugim metodama. Navesti i ilustrirati primjene.
Napraviti podroban opis formata. Opisati koji se sadržaji i na koji način kodiraju te dekodiraju. Dati primjere. Za koje je sadržaje ovo dobar, a za koje loš način kodiranja. Usporediti s drugim metodama. Navesti i ilustrirati primjene.
Napraviti podroban opis formata. Opisati koji se sadržaji i na koji način kodiraju te dekodiraju. Dati primjere. Za koje je sadržaje ovo dobar, a za koje loš način kodiranja. Usporediti s drugim metodama. Navesti i ilustrirati primjene.
Napraviti pregled na koji se način meta podaci mogu pridružiti zvuku, slici i videu. Koji formati podržavaju koje podatke. Kojim alatima se ti podaci mogu dodavati, mijenjati ili ekstrahirati. Staviti naglasak na besplatne alate.
Opisati najčešće korištene bar code standarde. Podrobno opisati i objasniti EAN13 i jedan standard za alfanumeričke sadržaje.
Predložiti besplatni program za generiranje (i tiskanje) bar codova.
Istražiti raspoloživost i upotrebljivost programa za prepoznavanje bar codova putem (web) kamere. Staviti naglasak na besplatne alate.
Napraviti pregled HW i SW koji omogućuje korištenje PCja kao kućne telefonske centrale. Naglasak je na rješenjima koja daju dodatne funkcionalnosti tipa voicemaila, upravljanja funkcijama ili vanjskim uređajima putem tonskog biranja ili glasovnih naredbi, povezivanje s e-mailom i sl.
Napraviti pregled opreme i usluga za Internet telefoniju s fokusom na povezivanje VoIP i klasičnog telefonskog sustava. Pokušati pronaći „kućno“ rješenje za gateway koje ne zahtjeva posebnu pretplatu kod VoIP providera.
U nekom od programskih jezika (po izboru) ili vizualizacijskih alata (Flash) napraviti prikaz rada Lepmel-Ziv kodiranja.
Proučiti i prikazati način rada ovog programa. Napraviti ilustraciju. Program Poser postoji na Zavodu, pa ga zainteresirana osoba može dobiti na korištenje u svrhu izrade Seminarskog rada
Ovaj seminar kreće od helpa programa Poser (dalje istraživanje pomoću Interneta). Radi se o tome da Poser može importati datoteke koje nastaju snimanjem ljudskog tijela u pokretu, te na temelju toga animirati virtualna tijela koja ima programirana. Korisnik može mijenjati neke od tih pokreta stavljajući na tijelo „naljepnice“, snimajući kamerom, te nekim programom pomake tih „naljepnica“ pretvoriti u određene kodove, prema nekom standardu. Ovo je vrlo zanimljivo za atletiku, sport, ples, medicinu… Ovaj seminar treba istražiti te standarde formata zapisa, te primjenu.
Podrobno opisati protokol i način rada. Navesti primjere primjene. Dati pregled uređaja koji ga koriste.
Napomena: prijedlog teme i izrada – Saša Mesarić
Na primjeru stare glazbene snimke objasniti i prikazati obnavljanje starog i/ili oštećenog zapisa. Dati pregled alata i tehnika kojima se to radi i kojim je primjer načinjen.
Za potrebe radio drama, obrazovnih sadržaja, igara i slično, postoji potreba mijenjati boju, visinu i druga psihoakustička svojstva izgovorenog sadržaja. Primjerima ilustrirati mogućnosti. Dati pregled alata i tehnika kojima se to radi i kojima su primjeri načinjeni.
Suvremena tehnologija može u bitnom pomoći slijepim osobama u svakodnevnom životu. Napraviti pregled tehnika i konkretnih proizvoda (koji se mogu nabaviti) koji pomažu slijepima, a koriste govorni izlaz, kao što su: satovi, vage, telefonski imenici, …
Oba programa imaju niz filtara. Objasniti i demonstrirati čemu služe i kad se koriste, napraviti usporedbu mogućnosti ova dva alata. Po mogućnosti ukratko navesti i matematičku podlogu filtara.
Što je to, čemu služi, kako se koriste, demonstrirati nekoliko njih što rade
http://www.thepluginsite.com/resources/freeps.htm
„Stop motion“ ili “frame—by-frame“ animacija omogućava proizvodnju animiranih sekvenci od snimljenih ili nacrtanih statičnih slika. napraviti pregled besplatnih alata koji to omogućavaju. Dati naglasak u dva smjera: složeni i moćni alati za složene potrebe i rezultate te krajnje jednostavni alati koje mogu koristiti i najmlađa djeca.
http://www.giantscreamingrobotmonkeys.com/monkeyjam/
Pronaći, opisati i usporediti programe za stvaranje umjetničkih kreacija pokretnih slika poput onih u Media playeru, Winampu i sl. Ne radi se o automatskim programima koji sami stvaraju vizualizaciju iz nekog ulaza, već o programima u kojima autor definira parametre i „ručno“ stvara kreaciju, ali sama proizvodnja pokretnih slika nije „frame-by-frame“ vec računalno generirana.
Velike količine podataka koje imaju složene međuodnose koje tek treba istražiti korisno je prikazati grafički, bilo statično, bilo u pokretu.
Pronaći programe za vizualizaciju složenih, višedimenzionalnih, vremenski promjenjivih podatak i njihovih međuzavisnosti. Prikazati mogućnosti programa i međusobno ih usporediti. Napraviti primjere vizualizacije.
http://www.ted.com/index.php/talks/view/id/92
Posebnu prednost korištenja računala u nastavi čini mogućnost simulacije eksperimenata na računalu. Pronaći primjere takvih programa koji se mogu koristiti u nastavi kako prirodnih tako i društvenih predmeta.
Pokušati pronaći barem po jedan program za predmete osnovne i srednje škole.
Nekoliko TV emisija se snima u istom studiju, koji je najčešće zelene boje. Računalom se ta zelena podloga mijenja u divne krajolike prirode ili kartu svijeta za potrebe vremenske prognoze. Kako se to radi, na što se mora paziti, kada se koristi, po mogućnosti demonstrirati.
Pronaći, usporediti i preporučiti računalne programe koji pomažu u vježbanju glasa i sluha.
http://www.silvawood.co.uk/pitch-intro.htm