Početna stranica

Seminar

Labosi

Linkovi


E-Mail


Audio i video


U ovom labosu se bavimo kodiranjem audio i video materijala u različite formate kako bi se optimizirala njihova primjena na mreži svih mreža...

Labos 4. Kodiranje audio i video sadržaja

Za kodiranje smo koristili nekoliko različitih alata:
  • Windows media encoder 7.1
  • Real media producer 8.5
Kao materijali za rad poslužili su nam:
  • VHS snimka (loše kvalitete)
  • DV clip
  • DV crtić
Svi materijali za rad su preuzeti sa FER-a i na stranici sa linkovima nalazi se link sa svim alatima i video materijalima koji su poslužili za izradu vježbe.
Labos smo radili tako da smo sva navedena 3 video zapisa kodirali u različite formate pogodne za prijenos putem različitih veza na internetu.

VHS snimka kodirana Windows media encoderom:

VHS snimka kodirana Real media producerom:

Da bi vas poštedio pokretanja i ocjenjivanja rezultata pojedinih kodiranja, zaključak je očit: da kvaliteta snimke i veličina datoteke su u izravnoj vezi i da ljudi koji posjeduju imalo sporiju vezu ne mogu očekivati gledljivu video snimku. Sam početni zapis je bio loše kvalitete tako da je i ta činjenica dodatno pogoršala cijelu situaciju.
Nakon kodiranja analognog zapisa, red je došao i da se poigramo kodiranjem digitalnog zapisa u DV clipu.

DV snimka kodirana Windows media encoderom:

DV snimka kodirana Real media producerom:


Vidimo da se i u slučaju digitalnog zapisa kvaliteta snimke drastično pogoršava kod niskih kvaliteta kodiranja. Distorzija slike i zvuka odaju, za iste kvalitete kodiranja, malu razliku u odnosu na VHS snimku. Je li u pitanju kvaliteta početne snimke ili priroda video zapisa, nemoguće je odrediti.
Konačno smo, kao treći zapis, preuzeli DV snimku crtića i ponovili cijeli postupak. Dobili smo:

Druga DV snimka kodirana Windows media encoderom:

Druga DV snimka kodirana Real media producerom:


Budući da se u ovom slučaju radi o snimci drugačije prirode (dinamike, zvuka, palete boja) utjecaj lošijeg kodiranja, iako i dalje vidljiv, je manji. Time dolazimo do zaključka da i sadržaj video zapisa može utjecati na kvalitetu kodiranja pojedinih snimki. Zapisi kodirani Windows media encoderom i Real media producerom se malo razlikuju i time nam omogućuju odabir željenog alata za kodiranje bez razmišljanja o veličini izlaznog zapisa. Kvaliteta kodiranog materijala je kod oba alata podjednaka iako se kod drugog DV zapisa, na najmanjim kvalitetama kodiranja, primjećuje malo kvalitetniji zapis kod Real media producera.
Sljedeći zadatak koji je trebalo obaviti je bilo kodiranje audio zapisa u različite kvalitete kodiranja. Kao polazne zapise sam koristio jedan MP3 (Nick Cave & Bad Seeds - Hallelujah) i jedan zapis nastao pomoću Sound recordera. Budući da nemam mikrofon, uzeo sam jedan *.wav zapis (Too Short & Lil Kim - Call me) i obavio sva kodiranja pomoću Windows media encodera i dobio sljedeće zapise.

MP3 zapis sa 128kbps: Nick Cave & Bad Seeds - Hallelujah

*.wav zapis: Too Short & Lil Kim - Call me I ovdje možemo uočiti, kao i kod video zapisa, kako kvaliteta kodiranja daje različite veličine datoteka i kvalitete audio zapisa.

Labos 5. Produkcija video sadržaja

U ovom labosu smo se pozabavili produkcijom video sadržaja pomoću programa ULead Video Studio i napraviti konverziju u razne formate i kvalitete kodiranja kao u prošloj vježbi. Korišten je trial verzija ULead Video Studija 8 i nekoliko isječaka pronađenih na internetu. Dobiveni filmić služi samo kao demonstracija mogućnosti video editiranja i nije završeni proizvod. Nakon što smo napravili editiranje filma, napravili smo i njegovo kodiranje pomoću Windows media encodera i Real media producera i dobili sljedeće rezultate.

Film kodiran pomoću Windows media encodera
Film kodiran pomoću Real media producera
Sva razmatranja koja su napisana u sklopu četvrtih labosa, o kvaliteti snimke, veličini datoteke i drugom, vrijede i u ovom slučaju. Korisnici sa bržom vezom imat će znatno bolju kvalitetu filma, neovisno o programu koji je korišten za kodiranje, u odnosu na ljude koji koriste modemske veze.