Malo o protokolima ...

 

UDP – User Datagram Protocol

 

            U OSI modelu ovaj se protokol nalazi iznad IP protokola. UDP je zamišljen s ciljem omogučavanja prijenosa podataka i razmjene informacija u mrežama s preklapanjem paketa (packet – switched networks ) kao što je Internet. UDP pretpostavlja da se kao protokol ispod njega koristi IP protokol.

 

            UDP omogučava aplikacijskim programima da međusobno razmijenjuju informacije i poruke uz upotrebu minimalnih protokolnih mehanizama. Kako bi se omogučila komunikacija izmeđui različitih aplikacija uvodi se pojam porta. Protokol nije konekcijski orijentiran što znači da dostava paketa nije garantirana. Isto tako se ne provijerava dupliciranje podataka. Isto tako nema provjere redosljeda pristiglih podataka tako da aplikacije koje to zahtijevaju moraju koristiti TCP protokol ( Transmission Control Protocol ).

 

RTP – Real-time Transport Protocol

 

            RTP osigurava funkcije za mrežno prenošenje podataka u realnom vremenu kao što su audio,video i podaci koji se koriste za simulacije preko unicast i multicast mrežnih usluga. RTP ne osigurava rezervaciju resursa i ne podržava garanciju kvalitete usluge za usluge u realnom vremenu. Prijenos podataka je nadziran od strane RTCP protokola .

            RTP i RTCP su dizajnirani tako da budu neovisni od protokola i mrežnih slojeva koji se nalaze ispod njih.

            RTP podržava usluge kao što su identifikacija tipa podataka, numeriranje sekvenci, vremensko bilježenje i nadzor dostave podataka. Iako je dizajniran kako bi bio neovisan od protokola ispod njega RTP se vrlo često koristi u kombinaciji s UDP protokolom kako bi iskoristio njegove mogučnosti multipleksiranja i checksum provjere. RTP podržava transport podataka na višestruka odredišta.

            RTP sam po sebi ne osigurava dostavu podataka na vrijeme niti bilo koju drugu quality-of-service garanciju nego se oslanja na slojeve ispod sebe da to osiguraju. Isto tako ne garantira dostavu niti se brine o redosljedu dostavljenih podataka niti pretpostavlja da su slojevi ispod njega dovoljno pouzdani da bi to osigurali. Brojevi sekvenci omogučavaju primatelju da rekonstruira pošiljateljevu sekvencu paketa ali isto tako mogu biti iskorišteni za određivanje položaja paketa u npr. video sekvenci bez da se svi paketi dekodiraju sekvencionalno.

Osnovna ideja RTP-a je zadovoljavanje potreba više korisnika neke multimedijalne konferencije, premda se može koristiti i u nekim drugim primjenama.

RTP je protokol framework koji namjerno nije kompletan.

 

RTCP – Real-time Control Protocol

 

            Bazira se na periodičkoj transmisiji kontrolnih paketa svim sudionicima sesije koristeči iste mehanizme distribucije koji se koriste i za prijenos podataka. Protokol koji je u sloju ispod mora osigurati multipleksiranje kontrolnih i podatkovnih paketa ( kao na primjer korištenje ratličitog broja porta kod UDP-a ).

           

RTCP obavlja sljedeče funkcije:

 

1.                          Primarna je zadaća osigurati povratnu informaciju o kvaliteti dostavljanja podataka. Ta povratna informacija može se iskoristiti za kontrolu adaptivnog enkodiranja ali je i vrlo korisna za detekciju problema pri distribuciji podataka.

2.                          Brine se za povezivanje višestrukih tokova podataka kao što su audio i video.

3.                          Osiguravanj funkcija za minimalnu kontrolu sesije kao što su npr. identifikacija korisnika i sl.

 

RTSP – Real Time Streaming Protocol

 

            RTSP je protokol aplikacijske razine namjenjen kontroli dostave podataka sa real-time svojstvima kao što su audio i video. Izvori podataka mogu biti dobavljani u realnom vremenu ili mogu biti pohranjeni isječci.

            RTSP ostvaruje i kontrolira jedan ili više vremenski sinkroniziranih tokova kontinuiranih podataka kao što su audio ili video.

RTSP ne zahtijeva konekciju. Server održava sesiju koja nije nikako ovisna o vezama prijenosnih slojeva kao što je na primjer TCP veza. Klijent zato može koristiti i connectionless protokol kao što je UDP.

Tokovi podataka kontrolirani od strane RTSP-a mogu koristiti RTP ali funkcije koje obavlja RTSP ne ovise o transportnom mehanizmu koji se koristi za prijenos podataka.

Sam RTSP protokol je dosta sličan HTTP protokolu ali ima i nekih razlika:

1.      RTSP server mora pamtiti stanje za razliku od HTTP servera

2.      i RTSP klijent i RTSP server mogu dati zahtjev za podacima

 

RTSP se isto tako dosta isprepliče sa HTTP protokolom tako da se RTSP serveru može bez problema pristupati preko Web stranice.

 

Protokol podržava sljedeče funkcije:

1.      Dohvat podataka sa servera – klijent može zatražiti opis prezentacije preko HTTP protokola ili nekom drugom metodom.Ako je prezentacija multicast tada njen opis sadrži adresu i port koji se koristi za prijenos podataka. Ako bi prezentacija trebala biti unicast tada klijent određuje adresu na koju če se slati podaci zbog sigurnosnih razloga.

2.      Pozivanje servera da se pridruži konferenciji – server može biti pozvan da se pridruži postoječoj konferenciji ili da bi on slao podatke ili da bi ih snimao .

3.      Dodavanje novih medija postoječoj prezentaciji – korisno je ako server može obavijestiti klijenta da su dodatni materijali postali raspoloživi.