Što je to Dynymic HTML ?



Odgovor na ovo pitanje nije baš sasvim jednostavan iz jednog jedinog razloga, što nigdje ne postoji točna definicija ovog pojma. Za one koji misle da je to nešto novo i teško za njih shvatljivo odmah ču napomenuti da to zaista nije tako, a pogotovo za one koji su se več susretali sa Web programiranjem na bilo koji način. Našao sam nekoliko pojašnjenja ovog pojma i odabrao ovaj koji smatram najpreciznijim i najsuvislijim :

" DHTML je kombinacija nekoliko novih značajki koje su ugrađene u četvrtu generaciju pretraživača, a omogučavaju da vaše stranice budu puno efektnije i dinamičnije. "


Naime, razvojem Interneta i programiranja na Webu, za koji smo vidjeli da nam pruža ogromne mogučnosti prikaza informacija, počeli su rasti i zahtjevi koji se postavljaju nad izgledom samih Web stranica.
Čisti HTML nam nije više bio dovoljan jer nije omogučavao savršenu kontrolu nad samim dokumentom, tj. nedostatci HTML-a su postajali sve izraženiji kako su rasli zahtjevi na estetiku i složenost dizajna naših Web stranica. Razlog je tomu taj što danas web više nije sredstvo samo za one "odabrane", več je postao svakodnevica za večinu ljudske populacije (bar u večini razvijenih zemljama), te se kao takav počeo masovno koristiti u svim sferama ljudskog života. Tako je došlo do razvoja drugih raznih drugih alata koji bi trebali poboljšati i olakšati programiranje na Webu, a tako i do razvoja Dynamic HTML-a. Ti novi alati omogučavaju nam lakše baratanje i pozicioniranje teksta unutar samog dokumenta,tj.opčenito formatiranje teksta, mogučnost rada sa slojevima , pomicanje slika, izradu animacija, razne načine obrade podataka, nadopunjavanje i mjenjanje dokumenta na licu mjesta, otvaranje novih prozora, i mnogo drugih naprednih mogučnosti.

Odmah ču napomenuti da to nije nikakav novi jezik za programiranje na Webu, poput skriptnih jezika kao JavaScript, več je to ugrađeno svojstvo pretraživača koje može omogučiti dinamičniji prikaz vašeg HTML dokumenta. U stvari ne uči se sam DHTML jezik, več sintaksa koja omogučava njegovo korištenje.

Sam naziv DHTML dolazi od Dynamic HTML. Ovaj izraz dynamic odnosi se na svojstvo pretraživača da mjenja izgled Web stranice nakon što je ona učitana u vaš pretraživač. Sam alat se zasniva na tzv. Document Object Modelu tj. modelu koji opisuje pojedine elemente (objekte) Web stranica kojima se mogu mijenjati karakteristike te način na koji se one mogu mjijenjati. DHTML je u stvari alat koji ujedinjuje HTML, JavaScript i CSS prema gore navedenom Document Object Modelu.

Međutim, nije baš sve tako lijepo kao što izgleda. Problem je u tome što je ovo područje Web dizajna još prilično u razvoju te postoje velika odstupanja između "velike dvojke" odnosno između IE i NN, pa ne možemo očekivati da če jednom napisani kod raditi savršenu u svim oba pretraživača. Naime, to je i največi nedostatak DHTML jer su ove dvije tvrtke razvijale podršku za istu stvar ali na nešto drugačije načine. Netscapeov DHTML je ostao ograničen na koncept slojeva (layers) pod nazivom CSS (Cascade Style Sheets), dok je Microsoft ugradio znatno kompleksnija i složenija svojstva koja omogučavaju rad sa raznim drugim objektima Web stranica. Tako se u zadnjih godinu dana mnogo govori o cross-browserima, odnosno pretraživačima koji bi podržavali obje verzije DHTML-a, kako bi se programeri mogli posvetiti konkretnim problemima vezanim uz programiranje, a ne problemima sa komatibilnošču (odnosno nekompatibilnošču).